- Printaj
- 08 Lip 2012
- Nema kategorije

Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Predstavničkog doma PSBiH razmatrala je danas na tematskoj sjednici u Sarajevu pitanja u vezi s položajem Romkinja u zakonima, politikama i praksi, s osvrtom na izvještaje nevladinih organizacija "Prava za sve" i ICVA o porodičnom nasilju nad pripadnicama ove nacionalne manjine u BiH.
Kako je na početku sjednice istaknuo predsjedavajući Komisije Niko Lozančić, iako je proteklo deset godina od prijema BiH u Vijeće Evrope (VE), još je ostalo dosta da se uradi na planu realizacije obaveza proisteklih iz članstva u ovoj evropskoj instituciji, a prvenstveno u pogledu dostizanja međunarodnih standarda u poštovanju ljudskih prava, utvrđenih i zajamčenih međunarodnim dokumentima i mehanizmima.
Podsjetio je na ograničenja Ustava BiH kada je u pitanju eliminiranje svih diskriminatornih odredbi u skladu s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, a koje se odnose na pasivno biračko pravo, odnosno pravo pripadnika nacionalnih manjina, a u određenim slučajevima i konstitutivnih naroda, da budu birani u najviše organe vlasti BiH.
"Nažalost, još ne postoji dostatna politička volja da se diskriminatorne odredbe Ustava BiH i Izbornog zakona BiH uklone", kazao je Lozančić, navodeći da se na rješavanju ovog problema intenzivno radi (provedba presude u predmetu "Sejdić/Finci).
Fokusirajući se na položaj Roma općenito, te posebno na status Romkinja, Lozančić navodi da su one izložene višestrukoj diskriminaciji - po osnovu spola, pripadnosti nacionalnoj manjini i socijalnom statusu.
Dobrim korakom u pravcu poboljšanja statusa Romkinja ocijenio je aktivnosti koje prate provedbu nacionalne strategije za rješavanje problema Roma i pratećih akcionih planova, te napore na implementaciji UN-konvencije o eliminaciji svih oblika nasilja nad ženama, pozivajući sve aktere i relevantne institucije da ulože dodatne napore na tom planu.
Sudionike sjednice pozdravio je direktor Odjela za ljudsku dimenziju Misije OSCE-a u BiH Richard Williams, potcrtavajući da poboljšanje statusa romske populacije predstavlja važan dio OSCE-ovog mandata u BiH.
Ukazao je na neophodnost eliminiranja diskriminacije u svakom pogledu te posebno porodičnog nasilja nad ženama, naglašavajući potrebu uspostave mehanizama kojima će to biti omogućeno.
Dužnosnik OSCE-a ocijenio je, istovremeno, da je u BiH ostvaren napredak, o čemu svjedoči pristupanje naše zemlje Dekadi Roma, odnosno akcijskom planu orijentiranom ka stambenom zbrinjavanju, zdravstvenoj zaštiti, zapošljavanju i obrazovanju pripadnika romske manjine.
Značajnim je ocijenio i donošenje Zakona o zabrani diskriminacije, te ujedinjenje institucije ombudsmena na državnom nivou, pozivajući na nove iskorake na planu eliminiranja svih oblika diskriminacije u BiH.
Prema prezentiranim pokazateljima, u EU živi između 10 i 12 miliona Roma koji su u mnogo lošijem socijalno-ekonomskom položaju u odnosu na prosjek.
Istraživanja provedena u šest zemalja-članica EU pokazuju da samo 42 posto romske djece završava osnovnu školu, dok je evropski prosjek 97,5 posto.
Prema procjenama, samo 10 posto romske djece pohađa srednju školu, a nezaposlenost je među Romima najizraženija, dok je očekivani životni vijek Roma za deset godina kraći od prosjeka.
U BiH, prema procjenama romskih organizacija, živi od 85.000 do 100.000 Roma.
(Fena)
Share This News | |
Social Sharing: |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
URL: | |
BBcode: | |
HTML: | |
Facebook Like: |
|